top of page
SPARK-02_edited.png

Studio Cultia’nın Hikayesi

BÜYÜTEÇ.png

Bu hikayeyi anlatmaya başlamanın en güzel yolu isminin anlamından bahsetmek olacaktır.

 

“Cultia” Sümerce’deki Ultia (iyi ve mutlu olma hali) kelimesiyle “Culture” (Kültür kelimesinin ingilizcesi) kelimesinin birleşiminden doğdu. Çocuğun iyi ve mutlu olma hali bizim duygu odaklı öğrenme yaklaşımına göre öğrenmenin en önemli ön koşulu. Çocuk ancak kendini mutlu ve güvende hissettiği öğrenme ortamlarında bir şeyleri merak eder ve sever hale gelebilir; merak ederse de zaten kalıcı olarak öğrenmeye hazır hale gelmiş demektir.

 

Konunun kültür boyutuna gelecek olursak, Studio Cultia olarak bizim var olma nedenimiz kültür mirasını el üstünde tutan toplumların inşa edilmesine katkı sağlamak. Bakış açımız ve yolumuz evrensel olduğu için kültür kelimesinin İngilizcesini Sümerce “Ultia” kelimesiyle harmanlamayı uygun bulduk ve böylece Studio Cultia ismi ortaya çıktı.


Studio Cultia bugün çocukların kültürel miras ile kalıcı bağ kurabilmeleri için konuya onların gözünden bakarak bu alanı oyunlaştıran bir kurum. İdil Bilgin Eğitim ve Kültür Danışmanlığı’nın çatı markası olarak hayata geçen bu oluşum, eğlenceli atölye ve eğitimlerle çocuklarla buluşuyor. İçeriklerimiz kurucumuz İdil Bilgin’in müze çalışmaları alanındaki yüksek lisans tezinden yola çıkarak tasarladığı akademik temelli ve otantik içerikler. İdil Bilgin hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

SPARK-03_edited.png
Kolajj_edited.jpg
bottom of page